Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
8:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

cena-dopravy

www.peknydvor.sk

 

 

 

  1. Úvod
  2. Zabíja nás to, čo dýchame
Zabíja nás to, čo dýchame

"Štvrtina predčasných úmrtí vo svete

je následkom znečistenia prírody"

 

Až štvrtina všetkých predčasných úmrtí a chorôb vo svete je spôsobená znečistením prírody a environmentálnymi škodami, ktoré sú výsledkom ľudskej činnosti. Vyplýva to z prelomovej správy o neúnosnom stave našej planéty, ktorý zverejnila Organizácia Spojených národov (OSN).

V tomto článku sa zameriame na oblasť v ktorej vidíme obrovský priestor na zlepšenie. Stále veľké percento domácností je vykurovaných zastaralými kotlami na drevo alebo uhlie. Okrem toho, že je to mimoriadne prácne a nekomfortné kúrenie je to aj zdrojom škodlivých emisií, ktoré priamo poškodzujú naše zdravie.

 

Prečo je spaľovanie dreva v klasických kotloch nebezpečné pre životné prostredie?

Všetci vieme, že spaľovanie dreva vhodným spôsobom nie je to najhoršie pre životné prostredie.

Emisie CO

Produkcia CO počas 10 rokov

v kotly na tuhé palivo a v kotly na pelety

ALE, bežný užívateľ kotla na tuhé palivo kúri tak, že do spaľovacej komory nakladá neprimerané množstvo paliva, aby nemusel často chodiť nakladať. Drevo je veľakrát mokré, nedostatočne naštiepané, klapky prívodu vzduchu privreté. Dochádza tak k nedokonalému spaľovaniu, čo okrem toho, že znižuje účinnosť spaľovania, vytvára aj mutagénne, karcinogénne a toxické emisie.

Pri vyššie uvedenom spôsobe zďaleka nemôžme hovoriť o účinnosti kotla 80-82 percent, ako sa to uvádza v technických podkladoch spotrebiča. Vo väčšine prípadov užívateľ nedosiahne ani 50 percentnú účinnosť.

 

Riešenie v podobe peliet

Pelety sú v podstate drobné granule dreva. Tieto granule kotol na pelety vie v malých dávkach pravidelne, bezúnavne dávkovať. Výsledkom čoho je dokonalé spaľovanie a postupné uvoľňovanie energie. Horenie prebieha bez vzniku škodlivých emisií. Spotreba paliva je výrazne nižšia, takže náklady sú porovnateľné s vykurovaním drevom.