Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
8:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

cena-dopravy

www.peknydvor.sk

 

 

 

  1. Úvod
  2. Kotly na tuhé palivá, pelety
  3. MAGA MA 80 PREMIUM - Splyňovací kotol na drevo s odťahovým ventilátorom

MAGA MA 80 PREMIUM - Splyňovací kotol na drevo s odťahovým ventilátorom

splyňovací kotol na tuhé palivo

MAGA MA 80 PREMIUM POZN.: Verzia PREMIUM je oproti verzii STANDART doplnená o komínový snímač, kvalitnejšiu riadiacu jednotku a kvalitnejšiu keramiku.... celý popis
Dostupnosť
informujte sa u nás
5 400,00 €
4 500,00 €
bez DPH
ks
Kalkulačka splátok HomeCredit
Číslo produktu:ZEN-MA-MA80PREMIUM
Výrobca:MAGA
Výkon:80 kW
Kompletné špecifikácie

MAGA MA 80 PREMIUM

POZN.: Verzia PREMIUM je oproti verzii STANDART doplnená o komínový snímač, kvalitnejšiu riadiacu jednotku a kvalitnejšiu keramiku. Riadiaca jednotka na základe teploty spalín riadi otáčky odťahového ventilátora. Ak je teplota spalín vysoká, tak otáčky ventilátora sa znížia. Vďaka tomu sa zabráni zbytočnému unikaniu tepla do komína. Výrobca udáva, že takto je možné znížiť spotrebu paliva až o 20%.

Teplovodné kotly MA sú určené pre vykurovanie bytov, rodinných domov a menších priemyselných objektov – hál. Kotly sú konštruované výlučne pre spaľovanie dreva. Ako palivo je možné použiť akékoľvek suché drevo, hlavne polená – štiepky do maximálnej dĺžky 500 mm. Nie je vylúčené používať aj vlhšie drevo, pričom sa zvýši spotreba paliva. Spaľovať je možné aj drevný odpad ako sú piliny, hobliny atď, ale vždy v kombinácii s kusovým drevom. Možné je použiť aj drevo väčších priemerov, pričom sa zníži menovitý výkon kotla a predĺži doba horenia. Veľký zásobník paliva nahradí a odstráni najpracnejšie operácie pri úprave dreva – jeho delenie a pílenie na príslušné kusy. Ušetrí sa tým nielen fyzická námaha, ale aj čas potrebný na túto prácu. Popol predstavuje cca 1-2 % z množstva dodaného paliva (čistenie cca 1 až 2 krát týždenne). Vzhľadom na nízku tvorbu škodlivín je prevádzka týchto kotlov prínosom pre životné prostredie.

MA – jedná sa o osvedčený typ splyňovacieho kotla s odťahovým ventilátorom na drevo s jednoduchým ovládaním. Kotly sú vyrábané z oceľového kotlového plechu o hrúbke 6 mm – vnútorná časť a 4 mm vonkajšie časti. Tvarovky v kotloch sú vyrobené zo špeciálneho žiarobetónu, takže majú vysokú pevnosť, životnosť a tepelnú odolnosť.

Teleso kotla je vyrobené ako zvarenec z oceľových plechov. Tvorí ho násypka paliva, ktorá je v spodnej časti opatrená žiaruvzdornou tvarovku s pozdĺžnym otvorom (tryskou) pre priechod spalín. Pod tryskou je dohorievací priestor s keramickými tvarovkami. V zadnej časti kotla je zvislá trubkovnica, ktorá v hornej časti prechádza do zberného kanálu, kde je zakurovacia klapka. Zadná časť zberného kanála je opatrená odťahovým hrdlom pre pripojenie na komín. Pod ním sa nachádza odťahový ventilátor.

Teleso kotla je z vonkajšej strany tepelne izolované minerálnou vlnou vloženou pod plechové kryty vonkajšieho plášťa kotla. Primárny a sekundárny vzduch je predohrievaný a v ideálnom pomere rozvádzaný do spaľovacieho priestoru a trysky.

Prevádzka kotla:

KotlyMA sa princípom spaľovania výrazne líšia od bežných kotlov na pevné palivá. Spaľovanie je riešené na princípe generátorového splyňovania za vysokej teploty (cca 1100 °C). Horenie drevoplynu je podporované ventilátorom, ktorý vháňa spaľovací primárny vzduch do ohniska a sekundárny do trysky. Tento systém spaľovania je maximálne ekonomický pričom dochádza k úspore paliva až o 40 %. Prevádzka kotlov kladie minimálne nároky na obsluhu vzhľadom k poloautomatickej prevádzke kotla. Obsah násypky postačí na cca 8 až 12 hod. prevádzky pri strednom výkone. Pri útlmovom režime vydrží kotol prehorievať až 24 hod.

VÝHODY POUŽITIA SPLYŇOVACÍCH KOTLOV NA DREVOS ODŤAHOVÝM VENTILÁTOROM:
- možnosť spaľovať veľké kusové drevo
- primárny i sekundárny vzduch je predohrievaný na vysokú teplotu - vyššia účinnosť
- po dohorení paliva sa ventilátor automaticky vypne
- jednoduchá obsluha a čistenie
- spaľovací priestor so žiarobetónovými tvarovkami - vysoká účinnosť
- veľký zásobník paliva - dlhá doba horenia
- veľký priestor pre popol
- kotol s trubkovnicou - jednoduchšie čistenie, nezanáša sa
- vysoká kvalita
- vysoká účinnosť
- nízka spotreba paliva
- jednoduchá obsluha a vysoký komfort obsluhy (prikladanie 2 – 3 krát za 24 hod)

REGULÁCIA VÝKONU KOTLA – KOTOL MA:
Pri kotloch MA je možná regulácia výkonu na základe zapínania a vypínania ventilátora s pretlakovou klapkou, ktorá sa automaticky otvorí tlakom vzduchu pri zapnutí ventilátora.

Kotol je ďalej vybavený termostatom integrovaným do systému elektronickej regulácie kotla, ktorý ovláda ventilátor podľa nastavenej výstupnej teploty vykurovacej vody (80-85 °C). Kotol pracuje na znížený výkon aj bez ventilátora - napr. pri výpadku elektrickej energie.

ŽIVOTNÉ PROSTREDIE:

Obrátené spaľovanie a keramický spaľovací priestor umožňuje prakticky dokonalé spaľovanie s minimom škodlivých exhalátov. Kotly spadajú pod najprísnejšiu - 3 emisnú triedu.

ZAPOJENIE KOTLA:

Kotol musí byť zapojený tak, aby teplota na spiatočke neklesala pod 60 - 65 °C a teplota na výstupe má byť v rozmedzí 80 – 90 °C. Odporúča sa zapojenie so 4-cestným ventilom, alebo termoventilom. Najlepším systémom zapojenia je zapojenie s použitím akumulačných nádrží.

Odporúča sa:

Spaľovať vždy suché palivo o vlhkosti do 20 % (1 až 2 roky staré), čo je často podceňované.

Zhotoviť kvalitné zapojenie kotla so 4 cestným ventilom, resp. termoregulačným ventilom. Kotol sa nesmie v žiadnom režime výkonu podchladzovať na spiatočke pod 60 - 65 °C, výstupná teplota vody z kotla musí byť 80 -90 °C, inak dochádza k tvorbe dechtov a kyselín a znižuje sa životnosť kotla. Kotol musí mať zabezpečený prístup vzduchu - teda umiestnenie v celkom uzavretej kotolni nie je vyhovujúce.

Vhodne navrhnúť výkon kotla - tepelné straty objektu a skutočný odber tepla musí odpovedať výkonu kotla - kotol sa nesmie extrémne predimenzovať ani poddimenzovať.

Využívať výkon kotla - kotol nie je určený k trvalému vykurovaniu pri minimálnom výkone, ktorý sa vyznačuje nízkou teplotou spalín (napr. prevádzka v lete len do bojleru). Kyseliny a dechty potom nevyhoria a hromadia sa v zásobníku paliva. Následne dochádza k poškodeniu kotla a komína. Toto je možné vyriešiť zapojením kotla s akumulačnými nádržami alebo denným zakurovaním.

Kotol nesmie byť trvale prevádzkovaný pri výkone menšom ako je 50 % menovitého výkonu kotla.

MA - splyňovací kotol na drevo s odťahovým ventilátorom:

Kotol zaisťuje predsúšanie paliva s následným splyňovaním pri vyššej teplote. Primárny a sekundárny vzduch je predohrievaný a v ideálnom pomere rozvádzaný do ohniska a trysky. Primárny vzduch je vháňaný do spaľovacej komory popod horné dvierka. Rovnomerné rozdelenie predhriateho primárneho vzduchu zaisťuje, že splyňuje len menšie množstvo paliva. Kotol je teda úsporný a má vysokú účinnosť spaľovania 85 - 89 % v celom rozsahu výkonu. Toto usporiadanie umožňuje lepšie splyňovanie štiepky a drevného odpadu. Sekundárny vzduch, ktorý sa privádza do splyňovacej trysky sa predhrieva na vysokú teplotu. Nedochádza tak k ochladzovaniu plameňa a dôjde k maximálnemu vyhoreniu spáliteľných látok. Spodný spaľovací priestor je vyložený žiarobetónovou tvarovkou, na ktorej dochádza k dohoreniu plameňa a všetkých častíc, ktoré prepadnú dolu. Výsledkom je popol, ktorý môžeme použiť na záhradke, ako výborné hnojivo. Ako ochrana kotla proti prehriatiu, v prípade výpadku elektrickej energie, je v kotle umiestnený chladiaci výmenník. Do neho, v prípade prehriatia kotla vpustí špeciálny poistný ventil vodu z vodovodu. Voda, ktorá prevezme prebytočnú energiu, je odvedená do odpadu. Je to doplnkové vybavenie kotla – nutné doobjednať. Kotly MA obsahujú tzv. brzdiče spalín, ktoré sú umiestnené v rúrkovnicovom výmenníku. Zabezpečujú lepšie odovzdávanie tepla a tým aj vyššiu účinnosť kotla.

TECHNICKÉ PARAMETRE:

Maximálny výkonkW
80
Objem palivovej komory
dm3350
Ťah komína
Pa35
Šírka
mm710
Hĺbka
mm1330
Výška
mm1370
Dĺžka prikladacej komory
mm700
Dymovod
mm160
Pripojenie
2"
Hmotnosť
kg810
Príkon
W77
Účinnosť
%89
Palivo
 suché drevo s obsahom vody cca 20%
Orientačná spotreba dreva za sezónu v priestorových metroch 70 - 80

Dopojenie kotla

Dymovody Pre pohodlné a rýchle napojenie nezabudnite si doobjednať aj dymovody.