Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
8:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

cena-dopravy

www.peknydvor.sk

 

 

 

  1. Úvod
  2. ZEN CENTRUM radí
  3. Montážne návody a pomôcky
  4. Podlahové kúrenie svojpomocne - diel 1

Podlahové kúrenie svojpomocne - diel 1

Aké komponenty sú potrebné na podlahové vykurovanie?

Prvým krokom pri svojpomocnej inštalácií podlahového kúrenia je pochopiť základné stavebné elementy podlahového kúrenia a ich funkciu.

1. Dilatačný pás

Dilatačný pás sa umiestňuje po obvode miestností, do ktorých sa inštaluje podlahové vykurovanie. Slúži na zabránenie podtečeniu poteru pod systémovú dosku, čím by sa doska nadvihla. Použitím dilatačného pásu s fóliou sa vytvorí „vaňa“, ktorá zabezpečí, že poter sa dostane len tam, kam má.

Podlahove kurenie svojpomocnePodlahové kúrenie svojpomocne

Dôležitou úlohou dilatačného pásu je zachytávanie tepelnej roztiažnosti sádrového alebo betónového poteru. Lepíme ho teda svedomite všade. Aj na ostenie stavebných otvorov (interiérové dvere).

2. Systémová izolačná doska

Systémová izolačná doska sa využíva ako tepelná izolácia a zároveň nosná konštrukcia pre rúrku. Vďaka vyčnievajúcim „štuplom“ sa rúrka jednoducho zaistí do dosky a počet potrebných klipov na jej uchytenie sa výrazne znižuje. Vďaka vzájomnému uchyteniu jednotlivých panelov je rozloženie tepla po celom povrchu podlahy rovnomerné. Pri uložení rúrky do systémovej dosky je navyše rúrka chránená pred mechanickým poškodením až do zaliatia poterom.

Podlahové vykurovanie svojpomocnePodlahové vykurovanie svojpomocne

3. Rúrka

Rúrky v podlahovom vykurovaní slúžia na rozvádzanie teplonosnej kvapaliny (média) v podlahe. Medzi najčastejšie typy patria viacvrstvové rúrky napr. plastohliníkové, ktoré sa skladajú z plastovej a hliníkovej vrstvy a plastové - polyetylénové rúrky.
Oba typy – aj plastohliníkové aj plastové rúrky sú vhodné na rozvody podlahového vykurovania. 

Podlahové vykurovanie svojpomocnePodlahové vykurovanie svojpomocnePodlahové vykurovanie svojpomocne

4. Klipy

Plastové klipy slúžia na uchytenie rúrky do systémovej izolačnej dosky hlavne v miestach ohybov, kde by mala rúrka tendenciu sa zdvihnúť.

Podlahové vykurovanie svojpomocne 

5. Rozdeľovač

Rozdeľovač patrí ku základným komponentom potrebným pre podlahové vykurovanie. Jeho úlohou je rozvádzať teplú vodu/médium do jednotlivých okruhov a naopak vracať už vychladnutú vodu/médium naspäť do spätného potrubia. Viac informácii o správnom výbere rozdeľovača si môžete prečítať v samostatnom článku (pripravujeme).

Podlahové vykurovanie svojpomocne 

6. Adaptéry

Adaptéry slúžia na pripojenie rúrky ku vývodom na rozdeľovači. Väčšinou sa ich označenie skladá z dvoch číselných údajov, ktoré sú nevyhnutné pre ich správny výber.
Napríklad: 3/4“ x (16x2):

  • 3/4“ – závit na vývode rozdeľovača
  • 16x2 – rozmer pripájanej rúrky
Podlahové vykurovanie svojpomocne 

7. Skrinka na rozdeľovač

Skrinka na umiestnenie rozdeľovača na podlahové vykurovanie býva najčastejšie vyrobená z kovového materiálu. Väčšinou sa vyrába v bielej farbe, aby čo najlepšie splynula so stenou, a teda bola čo najmenej viditeľná. Podľa toho či sa skrinka zaseká úplne do steny alebo nie, rozlišujeme medzi dvoma typmi: podomietková a nadomietková.

Podlahove vykurovanie svojpomocne 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi