Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
8:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

cena-dopravy

www.peknydvor.sk

 

 

 

Dusičnany a dusitany vo vode

Ako sa dusitany a dusičnany dostávajú do pitnej vody?

Dusičnany a dusitany sa v malých množstvách dostávajú do zdrojov pitnej vody prostredníctvom hnojív, chemických postrekov alebo presakujúcich fekálii zo zle vybudovaných žúmp a kanalizácií. Preto je zvýšený výskyt týchto látok charakteristický pre oblasti, ktoré sú v blízkosti poľnohospodárskych polí.

Dusičnany vo vode

Dusičnan je prirodezená látka, ktorá sa nachádza v pôde, avšak pre ľudský organizmus je nebezpečný. Pomocou pravidelnej kontroly je potrebné sledovať množstvo dušičnanov a dusitanov vo vode.

Vplyv dusičnanov a dusitanov na ľudské telo

Dusitany a dusičnany sú v určitom množstve neoddeliteľnou súčasťou potravy a vody. Svetová zdravotnícka organizácia WHO stanovila, že hodnota obsahu dusitanov vo vode by nemala prekročiť hranicu 50mg/l. Táto hodnota však bola stanovená pre krajiny s nedostatočným množstvom kvalitnej pitnej vody. Väčšie množstvo dusičnanov v ľudskom organizme premenia baktérie svojim pôsobením na toxickejšie dusitany. Z akútnych poškodení zdravia je to predovšetkým dusičnanová methemoglobinémia. Tá výrazne obmedzuje prenos kyslíka krvou.

Dusičnany vo vode

U bábätiek, ktoré k pomeru svojej hmotnosti spotrebujú oveľa viac vody a zároveň nemajú tak dobrú schopnosť rozkladať methemoglobín, je obmedzená schopnosť transportácie krvi. Takáto otrava sa prejavuje zmodraním pier, rúk a chodidiel, bolesťou hlavy a môže viesť dokonca až k uduseniu. Zvýšený obsah dusičnanov v pitnej vode u dospelých môže byť taktiež príčinou infarktu alebo zvýšeného krvného tlaku.

Okrem dusičnanovej methemoglbinémie, sa dusičnany a dusitany podieľajú ako prekurzory na tvorbe silne účinných karcinogénnych látok, ktoré zvyšujú riziko nádorových ochorení tráviaceho systému a močového mechúra. Predovšetkým ide o choroby, ako sú rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka.  V literatúre sa uvádza aj vzťah dusitanov k výskytu nádorových ochorení lymfatického systému. Zarážajúce je, že podľa platnej slovenskej normy pre povolené množstvá rozpustených látok vo vode NV SR č. 247/2017 Z.z. je prípustná norma dusičnanov v pitnej vode (!) až 50 mg/l. Takéto množstvo je preukázateľne pre dospelého človeka zdravotne škodlivé a karcinogénne. Nehovoriac o bábätkách. Zaujímavosťou je, že v USA je maximálne povolené množstvo dusičnanov vo vode len 10 mg/l pre dospelého človeka. Čo je až 5-násobne menej.  

Pravidelná konzumácia vody s obsahom dusičnanov a dusitanov teda postupne môže viesť k zvýšeniu rizika vzniku nádorových ochorení, zvýšeného krvného tlaku alebo infarktu.

 

 Kojenecká vodaVoda z vodovodu
Dusičnany10 mg / liter50 mg / liter
Dusitany0,1 mg / liter0,5 mg / liter

Ako odstrániť dusičnany z vody?

Aby ste predišli nepríjemným zdravotným problémom, pri zvýšenom množstve dusičnanov a dusitanov sa odporúča úprava pitnej vody. Najvýhodnejšie je zaobstarať si zariadenie, ktoré využíva princíp výmeny iónov. My vám odporúčame filtráciu vody prostredníctvom filtračného zariadenia so silne bázickou náplňou ANEX. Tá nielen zachytáva ióny, ale ich aj vyplavuje do odpadu či zbernej nádoby.

Pre správny výber zariadenia neváhajte nás kontaktovať mailom alebo telefonicky.

Pravidelne vykonávame bezplatný test vody, aby sme si vedeli skontrolovať, či voda ktorú pijete spĺňa hygienické štandardy.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi