Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
8:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

cena-dopravy

www.peknydvor.sk

 

 

 

  1. Úvod
  2. ZEN CENTRUM radí
  3. Montážne návody a pomôcky
  4. Ako vybrať správnu veľkosť radiátora?

Ako vybrať správnu veľkosť radiátora?

Potreba tepla - aké veľké radiátory potrebujem?

Existuje niekoľko spôsobov ako sa dopracovať k odpovedi. Keďže pri existujúcej stavbe ťažko určiť presný tepelný odpor použitých materiálov a skladbu obvodového múra predsa nebudeme zisťovať škrabaním diery do steny, tak radšej postupujeme nasledovne:

Pre základnú orientáciu môžete vyjsť z predpokladu, že v novšom murovanom dome vyhreje 1 kW priestor až 28 m3. V lepšie izolovanom staršom dome vystačí 1 kW na 18 m3 a pre horšie izolovanú staršiu stavbu platí 1 kW na 11 m3.

Vo väčšine prípadov starších rodinných domov, ktoré prešli klasikou rekonštrukciou (výmena okien na plastové okná, zateplené cca 10 - 15 cm izoláciou) platí, že na vykúrenie 10 m2 podlahovej plochy potrebujeme 1 kW tepelnej energie.

Ak by sme sa chceli hlbšie ponoriť a presnejšie určiť tepelnú potrebu jednotlivých miestností, určite dávame do pozornosti výpočtovú pomôcku KORADcalc (.xls súbor, 1076 kB)

 

 

Tepelný výkon radiátora určuje, koľko tepla dokáže vyprodukovať. Určenie potrebného tepelného výkonu nie je jednoduché. Ovplyvňuje ho napríklad zateplenie budovy, typy použitých okien, typ miestnosti a podobne. Potrebný výkon vykurovacích telies stanovuje odborník, obvykle projektant, ktorý presne spočíta tepelné straty v jednotlivých miestnostiach. Existuje niekoľko zjednodušených postupov, ako stanoviť výkon radiátorov. Ak si však chcete byť istí, že Vaše radiátory budú odovzdávať do miestnosti dostatok tepla a zároveň toto teplo a náklady na jeho výrobu nebudú zbytočne vysoké, nechajte určenie potrebných výkonov na odborníka.

Druhým údajom, ktorý by ste pre výber vykurovacieho telesa mali poznať, je tepelný spád.

Voda v prívodnom potrubí má určitú teplotu, ktorá sa po odovzdaní tepla vo vykurovacom telese zníži. Rozdiel medzi teplotou vody v prívodnom potrubí a teplotou vody vo vratnom potrubí sa nazýva tepelný spád. Návrh tepelného spádu je súčasťou návrhu celej vykurovacej sústavy, ktorý vykonáva odborník alebo odborná firma, ktorá Vám bude montovať kúrenie.

Pri výbere radiátora je tiež dôležité poznať spôsob, akým bude napojený na vykurovaciu sústavu.

Poznáme dva základné typy radiátorov. Radiátory s bočným pripojením a radiátory so spodným pripojením.  Radiátory s bočným pripojením majú obvykle 4 vývody, po dvoch na každej strane. Môžete ich teda zapojiť ľubovoľne podľa potreby z ktorejkoľvek strany. V prípade, ak Vám bočné pripojenie radiátora nevyhovuje, môžete použiť spodné pripojenie. Radiátory so spodným pripojením sa pripájajú do vykurovacej sústavy na svojej spodnej strane v prevažnej väčšine v pravej časti radiátora. Existujú aj radiátory, ktoré je možné pripojiť k sústave vľavo alebo uprostred spodnej strany radiátora.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi