Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
8:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

cena-dopravy

www.peknydvor.sk


 

  1. Úvod
  2. Kotol na pelety od 1365 €

Kotol na pelety od 1365 €

Vedeli ste, že.. ..človek je tvor pohodlný.   Najmä preto pri klasickom kotly na drevo s ručným prikladaním nedosiahneme ani 50%-nú účinnosť. Aby sme... celý popis
Dostupnosť
Skladom
1 365,00 €
1 137,50 €
bez DPH
Momentálne nie je k dispozícii
Kalkulačka splátok HomeCredit
Číslo produktu:ZENOPOP-57310190ZD
Výrobca:OPOP
Kompletné špecifikácie

Drevo alebo pelety

Vedeli ste, že..

..človek je tvor pohodlný.

 

Najmä preto pri klasickom kotly na drevo s ručným prikladaním nedosiahneme ani 50%-nú účinnosť. Aby sme nemuseli často chodiť nakladať, do kotla na drevo zvyčajne nakladáme veľké množstvo paliva, že ledva dokážeme zavrieť dvierka spaľovacej komory. Teraz, aby to priveľké množstvo paliva rýchlo nezblklo, tak privrieme prívod vzduchu. Nech to dlho vydrží.. Nedokonalým horením, bez dostatočného prísunu kyslíka však uniká v podobe dymu obrovské množstvo vznikajúcich plynných produktov, ktoré mohli zhorieť a mohli sa premeniť na tepelnú energiu. 

 

..kotol na pelety je neúnavný stroj,

 

ktorý každú minútu približne 5x prisunie do ohňa pár granuliek peliet. Množstvo jednej dávky peliet je ako jedna dávky kávy do vášho espressa. Týchto cca 7 gramov peliet dokáže teda dokonale zhorieť do prísunu nasledujúcej dávky. Kotol na pelety tak dosahuje účinnosť približne 92%.  

 

Spotreba peliet

Takmer dvojnásobná účinnosť sa veru ukáže aj na spotrebe. Jednoducho povedané vďaka takmer dvojnásobnej účinnosti, kotlu na pelety postačuje takmer polovičné množstvo paliva na vytvorenie tej istej tepelnej energie ako kotlu na drevo.

Ako to je s emisiami

Ročne až 400 000 predčasných úmrtí v EÚ je spôsobených zlou kvalitou vzduchu1. Neporovnateľné s koronavírusom. Ako výrazne môže vplývať nesprávne vykurovanie na ovzdušie a teda aj na naše zdravie?

Priemerný kotol na drevo používaný v domácnostiach vyprodukuje 10.780 kg (vyše 10 ton) CO - oxidu uhoľnatého počas 10 rokov používania. Pre porovnanie, kotol na pelety za rovnaké obdovie vyprodukuje ledva 70 kg CO.

Emisie pelety

CO - oxid uhoľnatý, poškodzuje krv, srdce a mozog. Vysoká koncentrácia je dokonca smrteľná. V roku 1995 v dôsledku vysokej koncentrácií CO v obci Veľká Ida pri Košiciach zomrelo 11 ľudí. Vysoká koncentrácia CO bola vtedy spôsobená Východoslovenskými železiarňami. 

SO2 - oxid siričitý, spôsobuje respiračné ochorenia

PAH - polyaromatické uhľovodíky, na organizmus má mutagénne účinky a zároveň je to karcinogénna látka. Poškodzuje pečeň a obličky.

TZL - tuhé znečisťujúce látky, poškodzujú dýchací a srdcovo-cievny aparát.

 

Doprava a priemysel škodí viac

Nie je to pravda. V roku 2014 sa podľa emisných inventúr na Slovensku vykurovanie domácností podieľalo na znečisťovaní prachovými časticami (PM2,5), čo je súčasť TZL až 81 % z celkových emisií a na znečisťovaní polyaromatickými uhľovodíkmi (PAH) cca 84 %.

Dotácia je len pre vyvolených

Opäť s tým nemôžeme súhlasiť. Zatiaľ pracujeme so 100%-nou úspešnosťou a každý zákazník, ktorý prejavil záujem získať dotáciu s nami, tak dopadol úspešne. V roku 2019 to bolo takmer 100 domácností a veríme, že v aktuálnom roku toho stihneme oveľa viac.

Nenechajte sa teda odradiť odradzujúcimi bájkami od neskúsených kúrenárov. 

 

 


Zdroj

1 - Oficiálna stránka Ministerstva životného prostredia (link)

 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.